Vizelettartási problémák
Inkontinencia: az inkontinencia korhoz, nemhez, élethelyzethez nem köthető probléma. Lehet egész enyhe mértékű, mint például egy tüsszentésnél egy-két csepp vizelet távozik, de lehet nagyon súlyos is, amikor olyan gyorsan érkezik a vizeletürítési inger, hogy már nem tudunk eljutni a mosdóig. Az inkontinencia leggyakrabban a szülés környékén illetve menopauza után alakul ki, jelentős mértékben rontja az életminőséget.
Az inkontinencia nem tekinthető a szülés, vagy az öregedés természetes velejárójának, vagy önálló betegségnek, mivel ez egy tünet, melyet mindenképp kezelni kell.
Felvetődik a kérdés, ha ez nem betegség, akkor miért is menjünk orvoshoz?
Ha életvezetésünket befolyásolja, mindennapjaink megszervezését bizonytalanná teszi, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz még akkor is, ha számunkra kellemetlen erről beszélnünk. Az időben elkezdett kezelés segíthet a probléma megszüntetésében.
Gondoljuk is végig mi mindent jelenthet ez a tünet:
- figyelmeztethet egy akár súlyos betegségre,
- szövődményei alakulhatnak ki melyek bőrfekélyesedést, húgyúti fertőzést okozhat,
- zavarhatja a társas kapcsolatainkat, mert nem merünk társaságba menni, vagy sportolni, hogy ne kerüljünk kellemetlen helyzetbe,
- zavarhatja a munkánkat is. A gyakori mosdóba rohangálás zavarja a koncentrációképességet.
- zavarhatja az alvásunkat, ezért fáradtan kelünk és az egész napunkat megpecsételheti
- tönkreteheti a magánéletünket, ezáltal a szorongás és depresszió is kialakulhat.
Az inkontinencia kezelése
A kezelés függ az inkontinencia típusától, súlyosságától, valamint attól a betegségtől, amelynek tüneteként megjelent. Négy kezelési mód van mely általában orvosi utasításra a legkisebb orvosi beavatkozással járó kezeléssel kezdődik.
Viselkedés terápia: ilyenek a különböző intim tornák, Kegel gyakorlatok, elektrostimuláció, toalett tréning, vagy az ivási és táplálkozási szokások változtatása.
Gyógyszeres kezelés: bizonyos fajtái az inkontinenciának kezelhetők gyógyszerrel, de a stressz inkontinencia nem.
Gyógyászati segédeszközök: mint például a kocka pesszárium és súlykészletek vagy az inkontinencia betétek
Műtéti kezelés: hüvelyfali plasztika, háló vagy szallagbeültetés