A legtöbbször előforduló hüvelyfertőzések
Étkezésünk, szervezetünk hormonális állapota, bizonyos gyógyszerek, vagy tisztálkodószerek felboríthatják a hüvelyben előforduló baktériumok összetételét, egyensúlyát.
A hüvelyben a legfontosabb baktériumok közé tartozik a lactobacillus, mely védelmet nyújt a fertőzésekkel, baktériumokkal szemben.
Hüvelyfertőzések okai
A baktériumok összetételét számos tényező befolyásolja. Mint például az étkezésünk, bizonyos gyógyszerek, egyes tisztálkodószerek.
A havi vérzés során is számtalan lehetőség adódik a fertőzésre. A végbél közelsége is a fertőzés forrása lehet.
A nemi élet során szintén folyamatosan baktériumoknak van kitéve a hüvely. A meleg, jó vérellátású környezetben ezek a baktériumok könnyen el is szaporodhatnak.
Hüvelyfertőzések tünetei
A hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, illata megváltozik. Normál állapotban színtelen, szagtalan, csekély mennyiségű. Fertőzés esetén a szeméremtest kipirosodik, viszket a váladék maró hatása miatt.
Betegségek, melyek hüvelyfertőzést okoznak
Bakteriális vaginosis. A lactobacillusok száma jelentősen csökken, a pH érték megemelkedik, így azok a baktériumok, melyek csak kis mennyiségben vannak jelen a hüvelyben, elszaporodnak.
E fertőzés tünete, hogy a hüvelyfolyás felerősödik, kellemetlen szagúvá és szürkés-fehér színűvé válik. Kezelése azért fontos, mert továbbfertőződés okozhat méhnyálkahártya-gyulladást illetve kismedencei gyulladást.
Ha terhesség idején alakul ki a fertőzés, akkor idő előtti burokrepedést okozhat, ezáltal koraszülés következhet be.
Gombás hüvelyfertőzés (candida). A leggyakoribb hüvelyfertőzések közé tartozik, szinte minden nyolcadik nő szenvedett már tőle legalább egyszer.
Tünetei alapján feltűnő. A hüvelyváladék mennyisége jelentősen megnő, fehéres-sárgás színűre változik. Ha a fertőzés már régóta fennáll, akkor a folyás még bővebbé és tejszerűvé változik és a szeméremtesten égő viszkető érzést okoz. A fertőzés többször is visszatérhet. Ha ez egy éven belül többször is előfordul, akkor az immunrendszer-elégtelenséget is ki kell vizsgálni.
Bár ezek nem nemi betegségek, mégis nagyon fontos, hogy ha kiderül, hogy ilyen fertőzése van egy nőnek, akkor a partnert is kezelni kell. Bár a férfiaknak nem okoz panaszokat, de visszafertőzhetik partnereiket, mely újra a kellemetlen tünetekhez vezet.